بلاگ ترآوند

طرز تهیه کوفته تبریزی

کوفته تبریزی از غذاهای اصیل و سنتی ایرانی است که دارای طعم و عطر بسیار خوشمزه و وسوسه کننده ای است و بسیاری شیفته آن هستند.

کوفته از جمله غذاهایی است که در انواع نقاط مختلف تهیه می شود ولی هریک از طعم و مزه خاصی برخوردار هستند. کوفته تبریزی یکی از انواع کوفته های بسیار پرطرفداری است که به منظور تهیه آن از مواد غذایی بسیار ارزشمند بهره گرفته می شود. این غذای خوشمزه به علت آن که دارای ارزش غذایی بالایی است و طعم خوشمزه ای برخوردار است، از غذاهایی محسوب می شود که در سراسر ایران طبخ می گردد.

مواد لازم برای تهیه کوفته تبریزی

 1. لپه ۱ پیمانه
 2. گوشت چرخکرده ۳۵۰ گرم
 3. برنج پخته ۳/۲ پیمانه
 4. پیاز ۲ عدد
 5. تخم مرغ ۴ عدد
 6. سبزی معطر خشک شده ۲ قاشق غذاخوری
 7. آرد نخودچی ۲ قاشق غذاخوری
 8. گردو ۱۰۰ گرم
 9. آلو به تعداد کوفته ها
 10. زرشک ۱۰۰ گرم
 11. نمک و فلفل به میزان کافی

مواد لازم برای تهیه آب کوفته

 1. پیاز داغ ۱ قاشق غذاخوری
 2. رب گوجه فرنگی ۲ قاشق غذاخوری
 3. زعفران دم کرده نصف پیمانه
 4. آب ۲ پیمانه
 5. نمک، فلفل و دارچین به میزان کافی

روش تهیه کوفته تبریزی

در گام اول باید لپه به خوبی پخته شود و پس از آن که لپه پخت، باید آن را با گوشت چرخکرده مخلوط کنید. برای آن که مواد به خوبی مخلوط شوند، می توان از میکسر استفاده کرد. سپس یکی از پیازها را رنده کرده و آب آن را گرفته و به مخلوط اضافه کنید. دو عدد از تخم مرغ ها را درون مخلوط شکسته و سبزی های معطر آن را نیز به مخلوط اضافه کنید. از جمله سبزیجات معطر مورد استفاده در تهیه کوفته تبریزی ترخون، مرزه، نعنا و ریحان است. سپس باید آرد نخودچی را به مخلوط اضافه کنید و مواد را خوب با هم مخلوط کنید. این مواد باید به خوبی با یکدیگر مخلوط شوند و به هم دست داده شوند.

حال باید به سراغ مواد داخل کوفته روید. ابتدا پیاز را به صورت نگینی خرد کرده و سرخ می کنید. سپس باید دو عدد از تخم مرغ ها را آبپز کنید و گردوها را نیز خرد کنید. حال باید از مخلوط گوشت چرخکرده که در مرحله قبل تهیه کردیم به اندازه یک نارنگی بزرگ برداشته و آن را کمی در دست ورز دهید و وسط آن را با پیاز داغ، آلو، یک برش از تخم مرغ های آبپز، کمی زرشک و گردو پر کنید. سپس آن را به صورت یک توپ کوچک شکل دهید و دقت داشته باشید که هیچ قسمتی از کوفته باز نباشد. این عمل تا جایی که مخلوط گوشت چرخکرده وجود دارد، تکرار می کنید.

تهیه آب کوفته تبریزی

در قدم اول باید یک قابلمه بزرگ انتخاب کنید و پیاز داغ را درون آن ریخته و رب گوجه فرنگی را نیز به آن اضافه کنید. سپس با یکدیگر به خوبی تفت دهید و زعفران، نمک، فلفل و دارچین را به آن اضافه کنید. حال باید آب را به افزوده و صبر کنید تا به جوش بیاید. زمانی که آب جوش آمد، کوفته ها را یکی یکی درون قابلمه قرار دهید و آن ها را به مدت ۱۰ دقیقه روی شعله زیاد قرار دهید. سپس شعله را ملایم کرده و درب قابلمه را بگذارید و در حدود ۱ ساعت به کوفته اجازه جا افتادن دهید. پس از گذشت زمان مقرر می توانید کوفته تبریزی خوشمزه را سرو کنید و همسرتان را غافلگیر کنید.

جواد

من نویسنده هستم.

اضافه کردن نظر