بلاگ ترآوند

طرز تهیه قیمه ریزه اصفهان

قیمه ریزه یکی از غذاهای سنتی فوق العاده خوشمزه اصفهان است که از ترکیب گوشت، آرد نخودچی و سبزی های معطر تهیه می شود.

غذاهای سنتی در فرهنگ ما از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند. یکی از غذاهای سنتی پرطرفدار که دارای عطر و طعم فوق العاده ای است، قیمه ریزه اصفهان است. این غذا با استفاده از آرد نخودچی، گوشت و سبزیجات معطر تهیه می شود. بایستی افزود که در برخی از دستورات تهیه این غذای خوشمزه از سیب زمینی نیز بهره گرفته شده است. یکی از مهم ترین مزیت های قیمه ریزه آن است که مواد تشکیل دهنده آن در دسترس است و برای طبخ آن به زمان زیادی نیاز نخواهد بود.

 

مواد لازم برای تهیه قیمه ریزه

 1. گوشت چرخ کرده ۵۰۰ گرم
 2. پیاز ۱ عدد
 3. پیاز داغ ۲ قاشق غذاخوری
 4. رب گوجه فرنگی ۱ قاشق غذاخوری
 5. آب۱ پیمانه
 6. آرد نخودچی ۲ قاشق غذاخوری
 7. سبزی معطر ۲ قاشق غذاخوری
 8. زردچوبه ۱ قاشق غذاخوری

۹٫نمک و فلفل به میزان کافی

 

طرز تهیه قیمه ریزه

 1. ابتدا پیاز داغ را با رب گوجه فرنگی، نمک، فلفل و نصف پیمانه آب روی حرارت قرار داده تا جوش بیاید. سپس باید به مدت ۱۵ دقیقه حرارت را کم کرده تا مواد غلیظ شوند.
 2. گوشت چرخ کرده را با پیاز رنده شده و نمک، فلفل و زردچوبه مخلوط نموده و پس از آن آرد نخودچی را به مخلوط به دست آمده، اضافه کرده. سپس نصف پیمانه آب را کم کم اضافه نموده و ورز داده تا خمیر یکدستی حاصل شود.
 3. نعنا خشک را باید پودر کرده و به مخلوط گوشت چرخ کرده و آردنخودچی اضافه کرد. سپس باید دست را کمی مرطوب نمود و مواد مخلوط شده را به شکل توپ هایی اندازه گردو تبدیل کرد. پس از اتمام کار باید قیمه ریزه های درست شده را در مخلوط رب گوجه فرنگی و پیاز داغ قرار داد. برای اینکه قیمه ریزه شکل خود را حفظ کنند، باید از گذاشتن درب قابلمه خودداری کرد. قیمه ریزه ها باید در حدود یک ساعت در سس قرار گیرند. پس از پایان زمان پخت می توان غذا رو سرو نمود.

بایستی دقت داشت که این خوراک باید کمی آب داشته باشد تا بتوان زمان سرو آن را روی قیمه ریزه ها ریخت. با طبخ این غذای خوشمزه و خوش عطر همسر خود را شگفت زده کنید.

 

 

جواد

من نویسنده هستم.

اضافه کردن نظر